Remont domu i zakup nowego wyposażenia to dla wielu osób duży wydatek. Jeśli twoim marzeniem jest kupić drogi zestaw mebli łazienkowych, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania lub złożyć zamówienie u stolarza, warto poznać sprawdzone sposoby zabezpieczenia ich przed wilgocią, by po kilku miesiącach użytkowania, nie pojawiły się pierwsze oznaki obecności wilgoci. Jakich preparatów należy używać, by poszczególne elementy były bezpieczne na negatywny wpływ wilgoci? Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę, ponieważ szybko można obudzić się, gdy problem będzie już w zaawansowanym stadium rozwoju.
Szafka pod umywalką, która została połączona z nowoczesnymi, metalowymi i surowymi dodatkami jest w stanie stworzyć wyjątkowy kontrast, który doda elegancji całej łazience. Niestety, niezabezpieczone materiały nie tylko będą pęcznieć i niszczeć w oczach, ale również może powodować zagrożenie dla domowników, ponieważ stanowi doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Meble powinny zostać wyposażone w etykietę, na której będą znajdować się m.in. wszystkie wskazówki dotyczące impregnacji, wyboru odpowiedniego środka i częstotliwości wykonywania czynności zabezpieczających. Jeśli meble wykonywane są na zamówienie u stolarza, powinien on zakonserwować swój wyrób przed oddaniem go do użytku i poinformować swoich klientów, jak dobierać środki impregnujące. Na czym polega cały proces? Nałożenie impregnatu jest banalnie proste, ponieważ każdy krok jest opisany na produkcie. Zazwyczaj wystarczy z pomocą pędzla nałożyć jedną warstwę preparatu i pozostawić wszystkie elementy do wyschnięcia.
Wentylacja na niskim poziomie, jest w stanie szybko zniszczyć całe wyposażenie łazienki, wnikając również w ściany, tworząc zagrożenie w postaci rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. Wczesne reagowanie na pierwsze objawy, gwarantuje zminimalizowanie danego problemu. Na co zwrócić uwagę i jakie czynności podejmować? Przydatne mogą okazać się gadżety, akcesoria lub pomoc zewnętrznej firmy. Pierwszym objawem pojawienia się wilgoci w łazience, jest m.in. słaba wentylacja, którą można poprawić z pomocą dziur w dolnej części drzwi i regularnym czyszczeniem komina (oczywiście z pomocą specjalisty). Jeśli para wodna po prysznicu lub kąpieli utrzymuje się zbyt długo i ręczniki nie chcą wyschnąć, to pierwszy znak obecności wilgoci – drugi jest lepiej widoczny, ponieważ oznacza pojawienie się grzyba, pęknięć farby, kruszenie ścian lub pęcznienie drewnianych elementów.
Mieszkańcy bloku, mogą być niemal pewni, że wcześniej, czy później wilgoć pojawi się w ich łazienkach. Można szukać domowych metod, które nie będą wymagać zakupu dodatkowych akcesoriów, jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze są w stanie spełnić oczekiwania domowników – dlatego zakup odpowiednich gadżetów, może okazać się jedyną drogą do celu, by szafka łazienkowa pod umywalkę, przeżyła wiele lat w świetnej kondycji. Elektroniczne osuszacze powietrza stanowią najbardziej wydajne narzędzia, dzięki którym istnieje możliwość pozbycia się wilgoci z łazienki (chociaż niewielkie modele, można nabyć w cenie powyżej 100 zł). Na rynku dostępne są jednak również pochłaniacze, ubrane w niewielkie opakowanie i wkłady, dzięki którym para wodna skraplana jest do pojemnika. Bywają one przydatne, jednak trzeba przyznać, że ilość wilgoci po prysznicu napełni cały zbiornik i szybko zużyje wkłady. Warto więc zainwestować w elektryczny model osuszacza, który będzie pomagał w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci dużo dłużej.
Z wilgocią należy walczyć, jeszcze nim pokaże swoją obecność. Na rynku dostępne są świetne impregnaty, a dobry producent mebli łazienkowych sam zaproponuje Ci odpowiednie farby odporne na wilgoć i wyposażenie, które będzie wspierać każdą problematyczną wojnę. Pamiętajcie! Lepiej zapobiegać niż leczyć – niezależnie, czy mowa o kondycji organizmu, czy stanu pomieszczeń.